irancotton
26 دی 1401 - 13:26

جشنواره بین‌المللی اسب کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه گفت: برنامه‌ریزی شده تا جشنواره‌ بین‌المللی اسب کُرد با همکاری کشور عراق در شهرستان قصرشیرین طی اسفندماه امسال برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، داریوش فرمانی معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در ۱۹ دی‌ماه امسال، ۶ اثر ناملموس از کرمانشاه ثبت ملی شد.

وی مهمترین ثبت ملی را بحث اسب کُرد دانست و گفت: این موضوع طی سال‌های گذشته هم مطرح شده بود، ولی به دلیل نواقص موجود در پرونده ثبت نشده بود که با پیگیری‌های کارشناسان استان در حوزه ثبت آثار ناملموس خوشبختانه این پرونده اسب کُرد به نام کرمانشاه ثبت ملی شد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با اشاره به پیگیری برای ثبت جهانی اسب کُرد، گفت: این موضوع مورد موافقت وزارتخانه قرار گرفته و برنامه ثبت جهانی اسب کُرد هم‌اکنون در دستور کار اداره‌کل میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا رایزنی‌های با کشورهای عراق، سوریه و ترکیه در حال انجام است و جلساتی نیز با ارگان‌های و نهادهای ذی‌ربط این حوزه در بحث ثبت جهانی اسب کُرد در کشور عراق خواهیم داشت تا مقدمات ثبت جهانی این اثر را فراهم کنیم.

فرمانی گفت: بدین منظور برنامه‌ریزی شده تا جشنواره‌ بین‌المللی اسب کُرد با همکاری کشور عراق در شهرستان قصرشیرین طی اسفندماه امسال برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: چون کرمانشاه پیشنهاد دهنده این موضوع بوده دبیرخانه ملی و جهانی اسب کُرد در کرمانشاه ایجاد خواهد شد که فرصت مناسبی برای معرفی استان محسوب می‌شود.

وی در خصوص ثبت جهانی محور ساسانی آثار مشترک ایران با عراق، گفت: سالانه یک اثر از کشور در آثار جهانی به ثبت می‌رسد. تلاش شده پرونده محور ساسانی را چند ملیتی به عنوان آثار مشترک بین ایران و عراق کامل کنیم، در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 980363