irancotton
23 دی 1401 - 17:03

مسئولان مشکل نان را با تدبیر ویژه حل کنند

اردبیل-نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به نارضایتی‌های اخیر و وجود مشکلات نان در استان گفت: از مسئولان می‌خواهیم نسبت به مشکل نان تدبیری اتخاذ کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با بیان اینکه سرانه سهمیه استان اردبیل از غالب استان‌ها بالاتر است اما هم نانوا ناراضی است و هم ارباب رجوع، اظهار کرد: از مسئولین مصراً می‌خواهم راجع به مشکل نان تدبیری اتخاذ کنند.

وی افزود: صد در صد راهکار علمی برای حل مشکل و رضایت هم استانی‌های عزیز و نانواها وجود دارد از نمایندگان می‌خواهم از وزیر مربوط سوال کنند که طرح قبلی یعنی کارتی کردن اگر قابل اجرا نبود چرا شروع و نیمه کاره رها کردید؟

امام جمعه اردبیل با بیان اینکه ملت بزرگ ما حتماً دقت دارد که آب، گاز، برق، بنزین و نان در ایران نسبت به تمام کشورها بسیار ارزان‌تر است، گفت: تحقیقاً عرض می‌کنم که قیمت این پنج نیاز ضروری انسان‌ها در ایران به نحوی است که در هیچ کشوری نظیر ندارد و اگر می‌خواهیم این قیمت ادامه داشته باشد باید در این نعمت‌های بزرگ خداوندی اسراف نکنیم، زائد بر نیاز ضروری مصرف نکنیم و ریخت و پاش نداشته باشیم.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: در روایات ما یک مفهوم بسیار پیشرفته و مترقی نسبت به منابع حیاتی کره زمین و نعمت‌های الهی ذکر شده است و آن لزوم حسن همجواری با نعمت‌ها است که ما باید نان، گاز و آب را اکرام کنیم که خلاف اکرام اسراف و خروج از کفاف است خداوند برای اسراف خیلی سخت‌گیری کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در روایت است امام سجاد تکه نانی را در مسیر خود دید آن را برداشت تمیز نمود و به غلام خود داد تا آن را حفظ کند سپس وارد منزلی شد وقتی بیرون آمد تکه نان را از غلام مطالبه کرد غلام اظهار داشت آن را خوردم! حضرت فرمود تو را آزاد کردم! چون با خوردن آن تکه نان اهل بهشت شدی و برای من عیب است که اهل بهشت را به غلامی خود بگیرم.

خطیب جمعه اردبیل با تشریح شرایط قیمت‌های حامل‌های انرژی در کشورهای منطقه تصریح کرد: آیا می‌دانید که همین الان در ترکیه شب‌ها در خانه چراغ روشن نمی‌کنند بلکه از نور تلویزیون استفاده می‌کنند؟ آنها برق دارند اما روشن نمی‌کنند چون برق بسیار گران است.

آیت‌الله عاملی افزود: یک متمول و پولدار اردبیلی می‌گوید اخیراً در استانبول به منزل پسرم رفتم وارد حمام شد ولی سریعاً بیرون آمد گفتم تو در اردبیل حمام که می‌روی به این زودی‌ها خارج نمی‌شوی! چرا اینجا فوراً خارج شدی؟ گفت پدر! اینجا آب گرم یک نرخ دارد آب سرد یک نرخ دارد برقی یک نرخ دارد اینجا نمی‌شود در مصرف آب و گاز سهل انگاری کرد.

وی افزود: یک تاجر ترک می‌گفت ما با گاز سه اجاق گاز خانگی شما ایرانی‌ها در ترکیه کارخانه راه می‌اندازیم! یک تاجر چینی در بندرعباس گفت ما گاز را به کارخانه می‌بریم نه خانه، شما اشتباه کردید خود گاز را به خانه‌ها بردید روسیه بزرگترین کشور گاز دار با موتور خانه مرکزی گرمایش شهرها را تأمین می‌کند در هیچ خانه‌ای گاز وجود ندارد در هلند در شب‌ها خانه‌ها با شمع روشن می‌شود با اینکه هلند یک کشور ثروتمند و کوچک است اما قیمت برق را پایین نمی‌آورد اگر ایران باشد می‌گویند دولت برای همه ما شام غریبان درست کرده است! اما آنها این گونه فکر نمی‌کنند، چون می‌خواهند ثروت کشور خودشان را حفظ کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اضافه کرد: وزیر کشاورزی اسبق ایران می‌گوید در سال ۵۴ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفتم آن زمان جرالد فورد رئیس جمهور آمریکا بود و در محل کار خود با پالتو نشسته بود تا درجه شوفاژ را از ۱۵ به ۲۴ تغییر ندهد!

وی بیان کرد: من خودم در زمستان به هلند رفتم منزل میزبان سرد بود و شوفاژ کار می‌کرد اما حرارت آن کافی نبود از میزبان خواستم درجه حرارت آن را بالا ببرید گفت درجه حرارت شوفاژ فقط در ایران دست مردم است اینجا دست دولت است و دولت هلند دمای بدن ملت خود را با ۲۳ درجه تنظیم کرده است! در پاییز در مسکو بودم گفتم شوفاژ را روشن کنید گفتند شوفاژ اینجا دست دولت است و دولت می‌گوید الان با لباس گرم می‌توانید خود را گرم کنید هنوز زمان روشن کردن شوفاژ نیست!

وی ادامه داد: معاون پارلمانی رئیس جمهور سابق ایران می‌گوید در اردیبهشت مهمان ریاست‌جمهوری اوکراین بودیم، ما را در مهمانسرای ریاست جمهوری جای دادند هوا خیلی سرد بود و شوفاژ خاموش، تقاضا کردیم که شوفاژ را روشن کنید گفتند شوفاژ در اول اردیبهشت در کل کشور خاموش شد شما باید با لباس گرم خود را گرم کنید!

تاکید بر لزوم صرفه جویی در منابع انرژی

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی در منابع انرژی خاطر نشان کرد: آیا می‌دانید به دلیل تعرفه‌های تخفیفی ایران جزو هفت کشوری است که بیشترین میزان استخراج رمز ارز جهان در آن صورت می‌گیرد این عین اظهارات یک مسئول بلندپایه وزارت نیروی ایران است.

امام جمعه اردبیل با اشاره به روی کار آمدن نتانیاهو گفت: بالاخره نتانیاهو دوباره به حکومت رسید و تشکیل دولت جعلی داد او دست راستی‌ترین، تندروترین، قسی‌القلب‌ترین، خبیث‌ترین و ناپاک‌ترین صهیونیست است اگر کسی به او به خاطر تشکیل دولت و قتل فلسطینی‌ها تبریک بگوید نه در محکمه الهی راه نجات دارد و نه در برابر وجدان خود محمل و عذری دارد و نه در برابر ملت خود جوابی دارد عرب‌ها به او نمی‌گویند نتانیاهو بلکه می‌گویند اهل فن معنای آن را می‌دانند.

وی با یادآوری جنایت‌ها و شرارت‌های نتانیاهو افزود: او در کشتن فلسطینی‌ها، اخراج آنها از خانه‌هایشان و در شهرک سازی هیچ آرزویی را تعطیل نکرده است تحلیلگران می‌گویند او در آینده با تندروی‌های خود مرگ اسرائیل را تسریع خواهد کرد به اعتقاد او نه کشوری به نام فلسطین وجود دارد و نه ملتی به نام فلسطین و با وجود فشار آمریکا و اروپا راضی به طرح دو دولت در خاک فلسطین اشغالی نیست و می‌گوید افراشته شدن پرچم فلسطین به معنای نابودی اسرائیل است.

وی یادآور شد: این قصاب بزرگ صهیونیست که با جنایات خود بسیاری از خونریزترین دیکتاتورها را روسفید کرده اخیراً دولت خود را تشکیل داد دولت او تندروترین و متشددترین دولت تاریخ اسرائیل است به تعبیر سید حسن نصرالله کابینه او هم فاسد دارد، هم مجرم، هم تندرو و هم دیوانه اولین شرارت او این است که تهدید کرد که به ایران حمله خواهد کرد و اگر غربی‌ها با ایران توافق کنند او توافق را به رسمیت نخواهد شناخت او دشمن درجه اول ایران در کره زمین است و بارها توافقات هسته‌ای را با گزارشات جعلی به هم زده است خون دانشمندان هسته‌ای ما نیز از دست‌های او می‌ریزد. او منفور تمام ملت‌های عربی و اسلامی است در دنیا یک مسلمان پیدا نمی‌شود که از او متنفر نباشد و در جام جهانی قطر این موضوع کاملاً خود را نشان داد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از اینکه تعدادی از کشورهای عربی و اسلامی تشکیل دولت را به نتانیاهو تبریک گفتند خاطر نشان کرد: متأسفانه بسیاری از دولت‌های عربی و اسلامی به او جهت تشکیل حکومت تبریک گفتند ذره‌ای تردید نکنید که این حکومت‌ها با این تبریک در تمام جنایات نتانیاهو شریک هستند و با این تبریک خود را در نگاه ملت‌های مسلمان ساقط کردند و قطعاً رسول خدا در قیامت از آنها سوال خواهد کرد.

آیت الله عاملی با ابراز تأسف از اینکه در یکی از کشورهای اسلامی هنگام استقبال از رئیس جمهور اسرائیل صدای اذان بلند شد و آنها برای اینکه رئیس اسرائیل ناراحت نشود سرود ملی اسرائیل را پخش کردند گفت: من اینجا ترجمه بخشی از سرود ملی اسرائیل را می‌آورم شاید برای بعضی از دولت‌های اسلامی تأثیر داشته باشد! باید زانوهای دشمنان ما بلرزد باید زانوهای کل اهالی مصر و کنعان بلرزد باید اهالی و ساکنان بابل بلرزند باید بر آسمان آنها وحشت و رعب و ترس از ما خیمه بزند تا اینکه نیزه‌های ما بر سینه‌های آنها کاشته شود و ما ببینیم که چگونه خون آنها ریخته و سرها بریده می‌شود در چنین زمانی ما ملت انتخاب شده خداوند خواهیم بود در اسرائیل این سرود موسوم به هاتیکفاه است.

وی ضمن توصیه دولت به تبدیل وضعیت کارکنان درمانی که در دوران کرونا مشغول به کار بوده سپس تعدیل شده اند، افزود: عزیزانی که در دوران کرونا در بیمارستان‌های کشور در سیستم درمانی کشور خدمت می‌کردند نقش مهمی در سلامتی انسان‌ها و مهار کرونا داشتند دولت محترم ۶۸ هزار نفر از اینها را که دارای سهمیه ایثارگری بودند تبدیل وضعیت کرد اما بقیه که نیروهای طرحی و پایان طرحی بدون سهمیه ایثارگری بودند محروم ماندند از دولت محترم می‌خواهیم به آن‌ها توجه کنند تعدیل آنها صحیح به نظر نمی‌رسد آنها در زمان عسرت و سختی از سلامتی ملت ما دفاع کرده و پهلوانانی هستند که با جانشان کرونا را شکست دادند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 974822